Barevné nastavení
Zavřít X
Medicdent služby - bělení zubů
Foto: j7studio

Nejčastejší příčiny zabarvení zubů

Barevnost zubní skloviny závisí na mnoha faktorech. Každý máme jiný přirozený odstín zubní skloviny, ale na zbarvení mají vliv samozřejmě i vnější faktory.

 

Povrchová pigmentace, tmavší skvrny na povrchu zubu, ovlivňuje například životospráva. Skvrny mohou být následkem potravy, červeného vína, kávy. Má na ně vliv i kouření, různé léky apod.

Odstranit pigmentaci zubů Vám pomůže hloubkové profesionální ordinační bělení, které provádí zubní lékař nebo hygienistka.

 

Jak probíhá ordinační bělení?

Ordinační bělení v naší ordinaci provádí dentální hygienistka. Bělení začíná nanesením ochranné pryskyřice na dásně. Dále aplikuje intenzivní bělicí gel na zuby, který proniká do povrchu zubu a chemicky odstraňuje usazené pigmentace. Speciální lampa se používá k zesílení účinku. Tak dojde k zesvětlení zubu.

Procedura je bezbolestná a trvá přibližně 60 až 90 minut.

 

Co je třeba pro domácí bělení?

Po dohodě s dentální hygienistkou můžete také zvolit variantu domácího bělení. V zubní ordinaci Vám pro tuto potřebu zhotovíme speciální nosiče podle otisku Vašeho chrupu.

Samotné bělení poté probíhá doma. Do připraveného nosiče nanesete bělicí gel a nosič nasadíte na chrup. Je třeba, aby gel působil cca 6 hodin, doporučuje se tedy nasadit nosič přes noc.

Tato metoda bělení vyžaduje nanesení vícekrát, dle zbarvení zubů.

 

Jaká metoda bělení je pro mne nejvhodnější ?

Výběr nejvhodnější varianty pro Vás závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitější je příčina zbarvení Vašich zubů, poté rozsah rozsah a intenzita zabarvení a v neposlední řadě také citlivost zubů. Svoji roli hrají také Vaše finanční možnosti. Ideální metodu bělení vyberete společně s Vaším ošetřujícím lékařem nebo s dentální hygienistkou.

Ordinační bělení je nejrychlejší a nejefektivnější metodou bělení zubů, ale je finančně náročnější. Požadovaný výsledek může být dosažen již po prvním sezení, často však vyžaduje zopakování procedury vícekrát (2-4x) v závislosti na zbarvení zubní skloviny.

Domácí bělení je pomalejší způsob, finančně méně nákladný a pro vyšší účinek je často nutné dlouhodobější bělení (6-8 tydnů).

Třetí možností bělení je tzv. bělení v čekárně, kdy se používá středně koncentrovaná látka. Počet aplikací je v průměru 5 – 10, celkový počet závisí opět na počátečním zbarvení zubní skloviny.

Nejefektivnější je kombinace všech třech zmíněných metod bělení. Začíná se se intenzivním bělením v ordinaci nebo v čekárně a končí mírnějším domácím.

 

Ovlivňuje bělení citlivost zubů a dásní ?

Bělicí látka dočasně narušuje zubní sklovinu, a proto může vyvolat jejich zvýšenou citlivost na teplé i studené, netrvá však déle než 1-2 dny. Výše citlivosti v průběhu a po bělení vychází z původní zvýšené citlivosti zubů. Lze jí předcházet použitím speciálního gelu pro snížení citlivosti, pastami a ústní vodou na citlivé zuby. Případná citlivost dásní je také dočasná.

 

Je bělení zubů vždy úspěšné ?

Profesionální bělení zubů je většinou úspěšné. Rychlost a tedy i počet opakování závisí na příčině zabarvení zubů. Odstranění výraznějšího zbarvení (v případě kouření, tetracyklinových zubů a fluorózy) může trvat déle, a to i několik měsíců.

 

Co je to bílá dieta a je třeba ji dodržovat během bělení?

Abyste nepůsobili proti účinku bělení, je třeba dodržovat tzv. bílou dietu. Vyhýbejte se barevným nápojům a potravinám. Máme na mysli kávu, černý čaj, červené víno, červenou řepu, sojovou omáčku apod. Je třeba ji dodržovat v průběhu bělení a cca 2 týdny po dokončení kúry, než se výsledek stabilizuje.

 

Budu mít výsledný odstín navždy?

I po profesionálním bělení mají na odstín zubní skloviny vliv pigmenty v potravě a nápojích. Může tedy po čase dojít k mírnému ztmavnutí, ale nikdy již nedojde k návratu zpět k původní barvě. K udržení dosaženého výsledku doporučujeme používat speciální bělicí pasty, zubní gely a ústní vodu. Udržet výsledný efekt pomůže také pravidelná péče dentální hygienistky, odstraňování zubního kamene a pigmentace.

 

Kolik stojí bělení zubů ?

Cena ošetření závisí na zvolené metodě a počtu aplikací. V naší ordinaci je cenově zajímavá a začíná na částce 5500 Kč. O nejvhodnější metodě a přesné částce se domluvíte před ošetřením s naší dentální hygienistkou.

 

Objednat se