Barevné nastavení
Zavřít X
Medicdent služby - stomatochirurgie
Foto: j7studio

Tento trochu hrozivý název ve skutečnosti prezentuje obor stomatologie, který se specializuje na diagnostiku a chirurgickou léčbu onemocnění v dutině ústní a případně přilehlých tkání. Mezi tyto chirurgické zákroky se řadí extrakce zubů moudrosti, operativní odstranění částí kořenů (resekce), odstranění retních uzdiček či jiné chirurgické výkony spojené např. s ortodontickou léčbou a zavádění zubních implantátů do čelistí po ztrátě trvalého zubu.

 

 

U nás se těchto zákroků nemusíte bát, provádíme je v lokální nebo celkové anestezii, vždy podle Vašeho přání!

Nejčastějším chirurgickým zákrokem prováděným v zubní ordinaci je extrakce zubu – tedy jeho vytržení. Chirurgické vybavení zubu je nutné provést v případě, že jej nelze odstranit jednoduchou extrakcí a je třeba výraznějšího zásahu.

 

 

K nejběžnějším důvodům extrakce, především trvalých zubů, patří:

1. Kaz kořene zubu
2. Zlomenina zubu, zasahující hluboko pod dáseň, do kořenové části zubu
3. Periapikální nález zubu, cysta. (tz. chronický zánět v kosti za příčinným zubem)
4. Neošetřitelný kořenový systém zubu
5. Extrakce zubu z ortodontických důvodů, např. nesprávny růst zubu
6. Extrakce „osmiček“ „ neboli zubů moudrosti“
7. Plán nové protetické práce většího rozsahu (např. můstek)

 

Vytažení zubu moudrosti

 

Velmi častým zákrokem je extrakce tzv. třetího moláru, osmičky. Tento zákrok je také velmi obávaným ze strany pacientů. Osmičky vyrůstají až v dospělosti a dorůstají i v pozdějším věku. Odstranění třetího moláru závisí na konkrétní diagnóze, věku pacienta a jeho potřebách.

Odstranění osmiček tolerují lépe mladší pacienti ve věku od 17 do 22 let. Zákrok trvá obvykle kratší dobu, čelistní kosti jsou pružnější a zásah do okolních tkání je menší. S vyšším věkem stoupá potenciální množství komplikací, protože dochází ke změnám tkání.

 

Nejčastější důvody extrakce zubu moudrostí

1. Preventivní odstranění zubu pro jeho částečné prořezání, zvýšené riziko kazu sousedního zubu, nedostatek místa v kosti či nedokončená rotace zubu během vývoje. K vytržení dochází dříve, než pacient zaznamená nějaké potíže.

Neodstraněný zub nelze pořádně vyčistit a hrozí kazivé procesy i u vedlejšího zubu a zánět dásně. Neextrahovaný zub může dlouhá léta nezlobit a pacienti se často pro trhání osmičky rozhodnou pozdě, kdy už nelze zachránit ani vedlejší zub.

2. Ortodontická indikace k odstranění osmiček pro nasezení fixního ortodontického aparátu - rovnátek.

3. Při léčbě parodontitidy tzv. paradontózy, kdy bakterie udržující se dlouhodobě v okolí dásně třetího moláru výrazně podporují její rozvoj.

4. Rozsáhlý zubní kaz, zánět zubního nervu, periapikální nález, cysta

5. Před zhotovením nové protetické práce

6. Hygienické hledisko

7. Nefunkčnost zubu, částečně prořezaný zub neplní žvýkací funkci